Музей Нейгауза


Г.Г.Нейгауз  Є люди, професія яких невіддільна від їхнього життя. Це люди невичерпної енергії і творчий шлях їх - суцільне горіння. Таким був Генріх Густавович Нейгауз - піаніст і педагог, публіцист і музично-суспільний діяч. У цій багатогранній натурі усе втілювало єдину, динамічну спрямованість до прекрасного, до Мистецтва з великої букви, до мистецтва справжнього, правдивого, натхненного.
  Майбутнє зростає із минулого. Тому в першій Кіровоградській музичній школі ім. Г.Г.Нейгауза турбуючись про майбутнє, старанно збирають і бережуть усе, що стосується славнозвісного культурного минулого нашого міста, чудових музикантів - земляків, і, насамперед, народного артиста РСФСР, доктора мистецтвознавства, заслуженого діяча мистецтв, професора Московської консерваторії Генріха Нейгауза.
  Генріх Густавович Нейгауз народився 12 квітня 1888 року в місті Єлисаветграді (нині - Кіровоград). Початкову музичну освіту він одержав у свого батька, фундатора місцевої музичної школи. По закінченні гімназії Генріх Густавович займався під керівництвом піаніста Л.Годовського в Берліні. Там же він вивчав теорію композиції під керівництвом учня Танєєва професора Юона. Пізніше поступив у Віденську академію музики в школу вищої майстерності, яку закінчив на відмінно.
  Після повернення на батьківщину Нейгауз здав екстерном у Петроградській консерваторії іспити і у 1916 році почав свою педагогічну діяльність у Тбілісі. Повернувшись в Єлисаветград, працював у місцевому відділі народної освіти. Разом із своїм троюрідним братом, відомим польським композитором К.Шимановським він організує камерне товариство, читає лекції, пропагує кращі зразки класичної музики.
  У 1920 році Нейгауз - професор Київської консерваторії, а з 1922 року починається його творча діяльність у Московській консерваторії.
  Продовжуючи і розвиваючи традиції фортепьяного мистецтва Нейгауз створив школу, пов'язану з високими досягненнями піанизму. Захоплено визнана в усьому світі, нейгаузовська школа піанізму нині розкривається у творчій діяльності його видатних учнів - С. Ріхтера, Е.Гилельса, Я.Зака, І.Зетеля, Є.Малініна, О.Насєдкіна, Л.Наумова, В.Кастельского, В.Крайнєва, В.Воскобойникова, Т.Гутмана, А.Гінзбурга і багатьох інших музикантів.
  Виконавча діяльність Г.Нейгауза ввійшла в скарбницю музичного мистецтва. У його репертуарі була майже вся художня фортепьяана література від Баха до наших сучасників. Піаніст був незмінним другом багатьох композиторів і першим виконавцем цілого ряду творів.
  Величезна ерудиція Нейгауза при великій особистій чарівності завжди залучала до артиста молодь. Концертні зали, класи, аудиторії, у яких Генріх Густавович виступав, завжди були переповнені.
  Нейгаузу належать блискучі статті і нариси про музику. Широкою популярністю користується його талановита книга "Про мистецтво фортепьяної гри".
  Пам'ять про цього натхненного артиста, чия творча діяльність склала цілу епоху в історії музичного мистецтва назавжди збережеться в серцях його друзів і шанувальників.

  У 1988 році на будинку, де народився Генріх Нейгауз, була встановлена меморіальна дошка.